Download as PDF

Proceedings of the Standing Committee on
Internal Economy, Budgets and Administration

First Session, Forty-second Parliament, 2015-16-17

Chair: The Honourable LEO HOUSAKOS


Thursday, February 2, 2017 (public and in camera)
Thursday, February 9, 2017 (public and in camera)
Thursday, February 16, 2017 (public and in camera)

Issue No. 9

Pursuant to rule 12-7(1), consideration of financial and administrative matters

INCLUDING:
THE ELEVENTH REPORT OF THE COMMITTEE
(Revised Senate Budget 2017-18)


WITNESSES

Thursday, February 2, 2017

Senate of Canada:

Peter Feltham, Acting Director, Information Services Directorate;

Ronald Prud'homme, Senior Advisor, IS Business Planning, Performance Management and Projects Information Services Directorate;

Pascale Legault, Chief Financial Officer, Finance and Procurement Directorate.

Thursday, February 9, 2017 (public and in camera)

Senate of Canada:

Blair Armitage, Principal Clerk, Committees Directorate;

Lou-Anne Bégin, Co-Chair representing the Conservative Caucus and Executive Assistant to the Honourable Senator Poirier;

Amanda McLaren, Co-Chair representing the Independent Senators Group and the Parliamentary Affairs Advisor to the Honourable Senator Dean;

Sherry Petten; Co-Chair representing the Liberal Senators and the Director of Issues Management for the Honourable Senator Terry Mercer;

Jimmy Manigat, Working Group on Senators' Services Coordinator and Policy and Projects Officer in the Audit and Planning Directorate.

Thursday, February 16, 2017 (public and in camera)

Joint Interparliamentary Council:

The Honourable Senator Leo Housakos, Senate Co-Chair;

Bruce Stanton, M.P., House of Commons Co-Chair.

International and Interparliamentary Affairs:

Colette Labrecque-Riel, Clerk Assistant and Director General.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Leo Housakos, Chair

The Honourable Jane Cordy, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

        Batters, Campbell, *Carignan, P.C. (or Martin), Downe, Dupuis *Harder, P.C. (or Bellemare), Jaffer, Lankin, P.C., Marshall, Marwah, McCoy, Mitchell,
        Munson, Ngo, Omidvar, Smith, Tkachuk, Wells

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 12-5, membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Ngo replaced the Honourable Senator Tannas (February 15, 2017).

The Honourable Senator Smith replaced the Honourable Senator Doyle (February 2, 2017).

The Honourable Senator Doyle replaced the Honourable Senator Smith (February 1, 2017).

The Honourable Senator Omidvar was added to the membership (December 15, 2016).

The Honourable Senator Mitchell was added to the membership (December 15, 2016).

The Honourable Senator Marwah was added to the membership (December 15, 2016).

The Honourable Senator Lankin, P.C. was added to the membership (December 15, 2016).

The Honourable Senator Dupuis was added to the membership (December 15, 2016).

The Honourable Senator Ngo was removed from the membership of the committee, substitution pending (December 15, 2016).

The Honourable Senator Manning was removed from the membership of the committee, substitution pending (December 15, 2016).