Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on National Finance

First Session, Forty-second Parliament, 2015-16

Chair: The Honourable LARRY SMITH


Tuesday, September 27, 2016 (in camera)
Tuesday, October 4, 2016
Wednesday, October 5, 2016

Issue No. 14

Consideration of a draft agenda (future business)

and

Fourth, fifth and sixth meetings:

Study on the federal government's multi-billion dollar infrastructure funding program


WITNESSES

Tuesday, October 4, 2016

C.D. Howe Institute:

Benjamin Dachis, Associate Director, Research.

Canadian Chamber of Commerce:

Ryan Greer, Director, Transportation and Infrastructure Policy.

As an individual:

John Law, President and CEO, Lawmark International.

Wednesday, October 5, 2016

Infrastructure Ontario:

Bert Clark, President and CEO.

Office of the Parliamentary Budget Officer:

Jean-Denis Fréchette, Parliamentary Budget Officer;

Mostafa Askari, Assistant Parliamentary Budget Officer;

Peter Weltman, Senior Director, Costing and Program Analysis.

Office of the Auditor General of Canada:

Julie Gelfand, Commissioner of the Environment and Sustainable Development.

Kimberley Leach, Principal.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Larry Smith, Chair

The Honourable Anne C. Cools, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

        Andreychuk, Beyak, *Carignan, P.C. (or Martin), Cowan, Eaton, *Harder, P.C. (or Bellemare), Marshall, Mitchell, Neufeld, Pratte, Tkachuk

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 12-5, membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Tkachuk replaced the Honourable Senator Mockler (October 5, 2016).

The Honourable Senator Beyak replaced the Honourable Senator Ataullahjan (October 5, 2016).

The Honourable Senator Neufeld replaced the Honourable Senator Tkachuk (October 5, 2016).

The Honourable Senator Mockler replaced the Honourable Senator Batters (October 5, 2016).

The Honourable Senator Moore was removed from the membership of the committee, substitution pending (October 4, 2016).

The Honourable Senator Tkachuk replaced the Honourable Senator Neufeld (October 3, 2016).

The Honourable Senator Batters replaced the Honourable Senator Mockler (October 3, 2016).

The Honourable Senator Moore was added to the membership (September 29, 2016).

The Honourable Senator Campbell was removed from the membership of the committee, substitution pending (September 29, 2016).

The Honourable Senator Cowan was added to the membership (August 23, 2016).

The Honourable Senator Neufeld replaced the Honourable Senator Patterson (June 21, 2016).