Skip to Content
Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
National Finance

First Session, Forty-second Parliament, 2015-16-17

Chair: The Honourable PERCY MOCKLER


Monday, December 11, 2017 (in camera)
Tuesday, December 12, 2017

Issue No. 58

Thirty-third meeting:
Study on the Minister of Finance's proposed changes to the Income Tax Act respecting the taxation of private corporations and the tax planning strategies involved

Eighth meeting:
Bill C-63, A second Act to implement certain provisions of the budget tabled in Parliament on March 22, 2017 and other measures

INCLUDING:
THE TWENTY-THIRD REPORT OF THE COMMITTEE
(Bill C-63)
THE TWENTY-FOURTH REPORT OF THE COMMITTEE
(Final report entitled: Fair, Simple and Competitive Taxation: The Way Forward for Canada)


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Percy Mockler, Chair

The Honourable Mobina S.B. Jaffer, Deputy Chair

The Honourable André Pratte, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Andreychuk, Cools, *Day (or Mercer), Dean, Eaton, Forest, *Harder, P.C. (or Bellemare) (or Mitchell), Marshall, Marwah, Neufeld, *Smith (or Martin), *Woo (or Saint-Germain)

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 12-5 and to the order of the Senate of November 7, 2017, membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Dean replaced the Honourable Senator Black (December 12, 2017).

The Honourable Senator Marwah replaced the Honourable Senator Campbell (December 12, 2017).

The Honourable Senator Eaton replaced the Honourable Senator Raine (December 11, 2017).

The Honourable Senator Raine replaced the Honourable Senator Tannas (December 11, 2017).

The Honourable Senator Marshall replaced the Honourable Senator Doyle (December 11, 2017).

The Honourable Senator Tannas replaced the Honourable Senator Eaton (December 11, 2017).

The Honourable Senator Neufeld replaced the Honourable Senator Maltais (December 11, 2017).

The Honourable Senator Doyle replaced the Honourable Senator Marshall (December 11, 2017).

The Honourable Senator Forest replaced the Honourable Senator Marwah (December 11, 2017).