Skip to Content
Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
Social Affairs, Science and Technology

First Session, Forty-second Parliament, 2015-16-17-18

Chair: The Honourable CHANTAL PETITCLERC


Wednesday, November 28, 2018
Wednesday, December 5, 2018
Thursday, December 6, 2018

Issue No. 52

Fifth (final) meeting:
Subject matter of those elements contained in Divisions 8, 15, 16 and 21 of Part 4 of Bill C-86, A second Act to implement certain provisions of the budget tabled in Parliament on February 27, 2018 and other measures

First meeting:
Bill S-252, Voluntary Blood Donations Act
(An Act to amend the Blood Regulations)

Third (final) meeting:
Bill C-243, An Act respecting the development of a national maternity assistance program strategy

INCLUDING:
THE THIRTIETH REPORT OF THE COMMITTEE
(Subject matter of those elements contained in Divisions 8, 15, 16 and 21 of Part 4 of Bill C-86, A second Act to implement certain provisions of the budget tabled in Parliament on February 27, 2018 and other measures)

THE THIRTY-FIRST REPORT OF THE COMMITTEE
(Bill C-243, An Act respecting the development of a national maternity assistance program strategy, without amendment but with observations)


WITNESSES

Wednesday, November 28, 2018

Employment and Social Development Canada:

Colin Spencer James, Senior Director, Social Development Policy, Strategic and Service Policy Branch.

Wednesday, December 5, 2018

As an individual:

The Honourable Senator Pamela Wallin, sponsor of the bill.

BloodWatch.org:

Kat Lanteigne, Executive Director.

Thursday, December 6, 2018

As an Individual:

Dr. Nicola Cherry, Professor, Tripartite Chair of Occupational Health, Division of Preventive Medicine, University of Alberta.

Canada's Building Trades Unions:

Robert Blakely, Director, Canadian Affairs.

Engineers Canada:

Jeanette Southwood, Vice President, Corporate Affairs and Strategic Partnerships.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Chantal Petitclerc, Chair

The Honourable Judith G. Seidman, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Dasko, *Day (or Mercer), Deacon (Ontario), Eaton, Forest-Niesing, *Harder, P.C. (or Bellemare), (or Mitchell), Manning, Mégie, Mockler, Munson, Oh, Omidvar, Ravalia, *Smith (or Martin), *Woo (or Saint-Germain)

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 12-5 and to the order of the Senate of November 7, 2017, and of November 20, 2018, membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Eaton replaced the Honourable Senator Wells (December 6, 2018).

The Honourable Senator Mockler replaced the Honourable Senator Poirier (December 6, 2018).

The Honourable Senator Deacon (Ontario) replaced the Honourable Senator Hartling (December 6, 2018).

The Honourable Senator Hartling replaced the Honourable Senator Deacon (Ontario) (December 5, 2018).

The Honourable Senator Wells replaced the Honourable Senator Tannas (November 29, 2018).

The Honourable Senator Tannas replaced the Honourable Senator Wells (November 28, 2018).

The Honourable Senator Deacon (Ontario) was added to the membership (November 26, 2018).

The Honourable Senator Seidman was added to the membership (November 26, 2018).

The Honourable Senator Omidvar was added to the membership (November 26, 2018).

The Honourable Senator Dasko was added to the membership (November 26, 2018).

The Honourable Senator Oh was added to the membership (November 26, 2018).

The Honourable Senator Ravalia was added to the membership (November 26, 2018).

The Honourable Senator Wells was added to the membership (November 26, 2018).

The Honourable Senator Mégie was added to the membership (November 26, 2018).

The Honourable Senator Munson was added to the membership (November 26, 2018).

The Honourable Senator Poirier was added to the membership (November 26, 2018).

The Honourable Senator Forest-Niesing was added to the membership (November 26, 2018).

The Honourable Senator Petitclerc was added to the membership (November 26, 2018).

The Honourable Senator Manning was added to the membership (November 26, 2018).

The Honourable Senator Seidman was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 25, 2018).

The Honourable Senator Munson was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 25, 2018).

The Honourable Senator Petitclerc was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 25, 2018).

The Honourable Senator Omidvar was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 25, 2018).

The Honourable Senator Manning was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 25, 2018).

The Honourable Senator Cordy was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 25, 2018).

The Honourable Senator Doyle was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 25, 2018).

The Honourable Senator Eaton was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 25, 2018).

The Honourable Senator Dasko was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 25, 2018).

The Honourable Senator Mégie was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 25, 2018).

The Honourable Senator Poirier was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 25, 2018).

The Honourable Senator Ravalia was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 25, 2018).

The Honourable Senator Ravalia replaced the Honourable Senator Forest-Niesing (November 22, 2018).