Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
Energy, the Environment and Natural Resources

First Session, Thirty-eighth Parliament, 2004-05

Chair: The Honourable TOMMY BANKS


Tuesday, October 25, 2005
Tuesday, November 1, 2005
Thursday, November 3, 2005

Issue No. 19

Twenty-sixth, twenty-seventh and twenty-eighth meetings on:

Emerging issues related to the mandate of the committee


APPEARING:

Tuesday, October 25, 2005

The Honourable Stéphane Dion, P.C., M.P., Minister of Environment

The Honourable Bryon Wilfert, P.C., M.P., Parliamentary Secretary to the Minister of the Environment

WITNESSES:

Tuesday, October 25, 2005

Environment Canada:

David Brackett, Special Adviser, Global Climate Affairs.

Tuesday, November 1, 2005

Nuclear Insurance Association of Canada:

Steve Hammond, Chairman;

Dermot Murphy, Manager.

Thursday, November 3, 2005

Environment Canada:

John H. Carey, Director General, National Water Research Institute;

Donald Renaud, Director, Water Priorities Branch, Water Policy and Coordination Directorate.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Tommy Banks, Chair

The Honourable Ethel Cochrane, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Adams, Angus, *Austin, P.C., (or Rompkey, P.C.), Buchanan, P.C., Christensen, Gustafson, Kenny, *Kinsella, (or Stratton), Lavigne, Milne, Spivak, Tardif

*Ex officio members

(Quorum 4)

Change in membership of the committee:

Pursuant to rule 85(4), membership of the committee was amended as follows:

The name of the Honourable Senator Cook substituted for that of the Honourable Senator Christensen (Monday, October 24, 2005).

The name of the Honourable Senator Dawson substituted for that of the Honourable Senator Adams (Monday, October 24, 2005).

The name of the Honourable Senator Adams substituted for that of the Honourable Senator Dawson (Wednesday, October 26, 2005).

The name of the Honourable Senator Christensen substituted for that of the Honourable Senator Cook (Wednesday, October 26, 2005).

The name of the Honourable Senator Peterson substituted for that of the Honourable Senator Tardif (Wednesday, November 2, 2005).