Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
Foreign Affairs and International Trade

Third Session, Fortieth Parliament, 2010

Chair: The Honourable A. RAYNELL ANDREYCHUK


Wednesday, May 5, 2010
Thursday, May 6, 2010

Issue No. 6

Eleventh and twelfth meetings on:

The rise of China, India and Russia in the global economy and the implications for Canadian policy

INCLUDING:
THE THIRD REPORT OF THE COMMITTEE
(Special Study Budget 2010-2011 — Foreign Affairs and International Trade in general)

THE FOURTH REPORT OF THE COMMITTEE
(Special Study Budget for the period ending December 31, 2010 — Study on the rise of China, India and Russia)


WITNESSES:

Wednesday, May 5, 2010

Canada-India Business Council:

Rana Sarkar, President and Executive Director.

Borden Ladner Gervais LLP:

Robert R. Shouldice, Partner.


Thursday, May 6, 2010

Canasia Power Corporation:

Ashok Dhillon, Chairman and Chief Executive Officer.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Raynell Andreychuk, Chair

The Honourable Peter A. Stollery, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:
*Cowan (or Tardif), Di Nino, Downe, Finley, Fortin-Duplessis, Housakos, Jaffer, *LeBreton, P.C. (or Comeau), Robichaud, P.C., Segal, Smith, P.C., Wallin

* Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 85(4), membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Housakos replaced the Honourable Senator Nolin (May 6, 2010).

The Honourable Senator Wallin replaced the Honourable Senator Neufeld (May 6, 2010).

The Honourable Senator Segal replaced the Honourable Senator Stratton (May 6, 2010).

The Honourable Senator Nolin replaced the Honourable Senator Rivard (May 6, 2010).

The Honourable Senator Finley replaced the Honourable Senator Plett (May 6, 2010).

The Honourable Senator Robichaud, P.C., replaced the Honourable Senator Mahovlich (May 6, 2010).

The Honourable Senator Neufeld replaced the Honourable Senator Wallin (May 5, 2010).

The Honourable Senator Stratton replaced the Honourable Senator Segal (May 5, 2010).

The Honourable Senator Rivard replaced the Honourable Senator Nolin (May 5, 2010).

The Honourable Senator Plett replaced the Honourable Senator Finley (May 5, 2010).

The Honourable Senator Jaffer replaced the Honourable Senator De Bané, P.C. (May 3, 2010).

The Honourable Senator Stollery replaced the Honourable Senator Zimmer (April 29, 2010).

The Honourable Senator De Bané, P.C., replaced the Honourable Senator Robichaud, P.C. (April 29, 2010).