Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
Human Rights

First Session, Forty-second Parliament, 2015-16-17-18

Chair: The Honourable WANDA ELAINE THOMAS BERNARD


Wednesday, April 25, 2018
Wednesday, May 2, 2018

Issue No. 28

Second and third (final) meetings:
Bill C-66, An Act to establish a procedure for expunging certain historically unjust convictions and to make related amendments to other Acts

INCLUDING:
THE TENTH REPORT OF THE COMMITTEE
(Bill C-66, An Act to establish a procedure for expunging certain historically unjust convictions and to make related amendments to other Acts)


APPEARING

Wednesday, April 25, 2018

The Honourable Ralph Goodale, P.C., M.P., Minister of Public Safety and Emergency Preparedness.

WITNESSES

Wednesday, April 25, 2018

Public Safety Canada:

Kathy Thompson, Assistant Deputy Minister, Community Safety and Countering Crime Branch;

Angela Connidis, Director General, Crime Prevention, Corrections and Criminal Justice Directorate.

Department of Justice Canada:

Shawn Scromeda, Senior Counsel, Public Safety, Defense and Immigration Portfolio, Public Safety Legal Services.

Royal Canadian Mounted Police:

Serge Côté, Chief Superintendent, Director General, Canadian Criminal Real Time Identification Services, Specialized Policing Services.

Parole Board of Canada:

Daryl Churney, Executive Director General, Record Suspension and Clemency.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Wanda Elaine Thomas Bernard, Chair

The Honourable Salma Ataullahjan, Deputy Chair

The Honourable Jane Cordy, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Andreychuk, Cormier, *Day (or Mercer), *Harder, P.C. (or Bellemare) (or Mitchell), Hartling, Martin, Ngo, Pate, *Smith (or Martin), *Woo (or Saint-Germain)

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 12-5 and to the order of the Senate of November 7, 2017, membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Pate replaced the Honourable Senator Black (Ontario) (May 2, 2018).

The Honourable Senator Cormier replaced the Honourable Senator Brazeau (May 1, 2018).

The Honourable Senator Black (Ontario) replaced the Honourable Senator Pate (May 1, 2018).

The Honourable Senator Ngo replaced the Honourable Senator Patterson (April 26, 2018).

The Honourable Senator Hartling replaced the Honourable Senator Cormier (April 25, 2018).

The Honourable Senator Cormier replaced the Honourable Senator Hartling (April 24, 2018).

The Honourable Senator Patterson replaced the Honourable Senator Ngo (April 20, 2018).

The Honourable Senator Brazeau replaced the Honourable Senator Cormier (April 19, 2018).