Skip to Content
Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
Agriculture and Forestry

First Session, Forty-second Parliament, 2015-16-17

Chair: The Honourable GHISLAIN MALTAIS


Thursday, February 2, 2017
Tuesday, February 7, 2017
Thursday, February 9, 2017

Issue No. 22

Twelfth, thirteenth and fourteenth meetings:

Study on the acquisition of farmland in Canada and its potential impact on the farming sector

INCLUDING:
THE FIFTH REPORT OF THE COMMITTEE
(Outbreak of Bovine Tuberculosis in Alberta)


WITNESSES

Thursday, February 2, 2017

Government of Nova Scotia:

Michael Devanney, Senior Policy Analyst, Department of Agriculture (by videoconference).

Tuesday, February 7, 2017

Government of Prince Edward Island: (by videoconference)

Alan McIsaac, Minister of Agriculture and Fisheries;

John Jamieson, Deputy Minister, Department of Agriculture and Fisheries.

British Columbia Agriculture Council: (by videoconference)

Lynda Atkinson, Board Member;

Reg Ens, Executive Director;

Martin Rossmann, Member.

Thursday, February 9, 2017

Ducks Unlimited Canada:

James W. Brennan, Director of Government Relations;

Scott Stephens, Director of Regional Operations (Prairie Region);

Mark Gloutney, Director of Regional Operations (Eastern Region).

Bonnefield Financial Inc.:

Tom Eisenhauer, President and CEO (by video conference);

Wally Johnston, Vice President, Business Development.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Ghislain Maltais, Chair

The Honourable Terry M. Mercer, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Bernard, Beyak, *Carignan, P.C. (or Martin), Dagenais, Gagné, Gold, *Harder, P.C. (or Bellemare), Merchant, Ogilvie, Oh, Petitclerc, Plett, Pratte, Tardif, Woo

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 12-5 and to the order of the Senate of December 7, 2016, membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Gold replaced the Honourable Senator Galvez (February 8, 2017).

The Honourable Senator Galvez replaced the Honourable Senator Duffy (February 8, 2017).

The Honourable Senator Duffy replaced the Honourable Senator Galvez (February 7, 2017).

The Honourable Senator Galvez replaced the Honourable Senator McCoy (December 19, 2016).

The Honourable Senator Woo was added to the membership (December 15, 2016).

The Honourable Senator McCoy was added to the membership (December 15, 2016).

The Honourable Senator Unger was removed from the membership of the committee, substitution pending (December 15, 2016).

The Honourable Senator Petitclerc was added to the membership (December 15, 2016).

The Honourable Senator Bernard was added to the membership (December 15, 2016).