Skip to Content
Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
Agriculture and Forestry

First Session, Forty-second Parliament, 2015-16-17-18

Chair: The Honourable DIANE F. GRIFFIN


Thursday, February 1, 2018
Thursday, February 8, 2018

Issue No. 41

Consideration of a draft agenda (future business)

Twenty-first meeting:
Study on the acquisition of farmland in Canada and its potential impact on the farming sector

Third meeting:
Government Response to the Ninth Report of the Standing Senate Committee on Agriculture and Forestry, entitled: The Importance of Bee Health to Sustainable Food Production in Canada, tabled and adopted in the Senate on May 28, 2015

Thirty-first meeting:
Study the potential impact of the effects of climate change on the agriculture, agri-food and forestry sectors

INCLUDING:
THE NINTH REPORT OF THE COMMITTEE
(Special Study Supplementary Budget 2017-2018 (Climate change) - Travel activity to Vancouver (BC) and Calgary (AB))


APPEARING

Thursday, February 8, 2018

The Honourable Lawrence MacAulay, P.C., M.P., Minister of Agriculture and Agri-Food.

WITNESSES

Thursday, February 1, 2018

Health Canada:

Richard Aucoin, Executive Director, Pest Management Regulatory Agency;

Scott Kirby, Director General, Environmental Assessment Directorate, Pest Management Regulatory Agency.

Thursday, February 8, 2018

Agriculture and Agri-Food Canada:

Chris Forbes, Deputy Minister.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Diane F. Griffin, Chair

The Honourable Ghislain Maltais, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Ataullahjan, Dagenais, *Day (or Mercer), Doyle, Gagné, *Harder, P.C. (or Bellemare) (or Mitchell), Mercer, Oh, Petitclerc, Pratte, *Smith (or Martin), *Woo (or Saint-Germain)

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 12-5 and to the order of the Senate of November 7, 2017, membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Woo replaced the Honourable Senator Omidvar (February 1, 2018).

The Honourable Senator Omidvar replaced the Honourable Senator Woo (January 31, 2018).

The Honourable Senator Ataullahjan was added to the membership (January 31, 2018).

The Honourable Senator Eaton was removed from the membership of the committee, substitution pending (January 31, 2018).