Skip to Content
Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
Agriculture and Forestry

First Session, Forty-second Parliament, 2015-16-17-18-19

Chair: The Honourable DIANE F. GRIFFIN


Tuesday, June 4, 2019 (in camera)
Thursday, June 6, 2019 (in camera)
Thursday, June 13, 2019

Issue No. 68

Third (final) meeting:
The subject matter of those elements contained in Subdivision C of Division 9 of Part 4, insofar as it relates to food, and in Subdivision J of Division 9 of Part 4 of Bill C-97, An Act to implement certain provisions of the budget tabled in Parliament on March 19, 2019 and other measures

Thirty-first and thirty-second (final) meetings:
Study on how the value-added food sector can be more competitive in global markets

INCLUDING:
THE SEVENTEENTH REPORT OF THE COMMITTEE
(The subject matter of those elements contained in Subdivision C of Division 9 of Part 4, insofar as it relates to food, and in Subdivision J of Division 9 of Part 4 of Bill C-97, An Act to implement certain provisions of the budget tabled in Parliament on March 19, 2019 and other measures)


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Diane F. Griffin, Chair

The Honourable Donald Neil Plett, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Bernard, Black (Ontario), Dagenais, Dasko, *Day (or Mercer), Deacon (Nova Scotia), Doyle, *Harder, P.C. (or Bellemare) (or Mitchell), Kutcher, Mercer, Miville-Dechêne, Oh, *Smith (or Martin), *Woo (or Saint-Germain)

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 12-5 and to the orders of the Senate of November 7, 2017 and of November 20, 2018, membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Dasko replaced the Honourable Senator Moodie (June 12, 2019).

The Honourable Senator Moodie replaced the Honourable Senator Pratte (June 7, 2019).

The Honourable Senator Black (Ontario) replaced the Honourable Senator Deacon (Ontario) (June 7, 2019).

The Honourable Senator Pratte replaced the Honourable Senator Moodie (June 5, 2019).

The Honourable Senator Deacon (Ontario) replaced the Honourable Senator Ravalia (June 5, 2019).

The Honourable Senator Ravalia replaced the Honourable Senator Black (Ontario) (June 3, 2019).

The Honourable Senator Black (Ontario) replaced the Honourable Senator Ravalia (May 31, 2019).